środa, 28 sierpnia 2013

Ostatnie piękne dni..;(

Niestety.. Wakacje powoli dobiegają szarego niechcianego końca...Wszyscy szykują się do szkoły i ja też,,
Więc spróbujmy dobrze wykorzystać te ostatnie dni..Będąc na świeżym powietrzu...Tak się mówi:^^ W zimę też będę wychodzić!!^^   ^^sobota i niedziela są od tego!!^^  ^^ I co? W domu też można się dobrze bawić..^^  ^^ Nie długo Boże Narodzenie i znowu zabawa!!^^   ALE TO NIE TO SAMO CO WAKACJE!!!WIATR WE WŁOSACH NA ROWERZE,UROCZE CIEPŁE WIECZORY,ŚLICZNE ZACHODY SŁOŃCA,BALOWANIE DO BIAŁEGO RANA,WSTAWANIE PO 13,ROBIENIE CO SIĘ PODOBA,ZERO LEKCJI  I WIELE INNYCH!!Pokaże śmieszne ,ale fajne i zdrowe zabawy na skakance ,a jutro w gumę.:)   skopiowane trochę dziecinne ,ale można sobie przypomnieć stare lata dzieciństwo jeszcze puki co trwa ..:D papatki :*

                                                     Zabawa ze skakanką dla dzieci, w której bierze udział dwie lub więcej osób.
Jedna osoba skacze rowerkiem lub żabką i śpiewa piosenkę:
Misiu wskocz do klatki,  /druga osoba w tym momencie włącza się do gry i wchodzi pod kabel twarzą do skaczącej
Misiu, misiu klaśnij w łapki, /druga osoba skacząc musi klasnąć
Misiu, misiu odwróć się, /druga osoba skacząc odwraca się o 180°
Misiu, misiu wynoś się. /druga osoba wychodzi spod skakanki.
Osoba prowadząca śpiewa piosenkę po raz drugi i wchodzi następna osoba, aż przejdzie cała kolejka osób skaczących. Osoba, która skusi odpada, a dalej skaczą wszyscy wg kolejności. Osoba, która się najdłużej utrzyma, zostaje prowadzącą. Jeżeli skusi prowadząca, kolejna osoba prowadzi zabawę.
Jedno z dzieci skacze i wypowiada rymowankę:
Pan Sobieski miał trzy pieski
czerwony, zielonyniebieski.
 lub
Myszka Miki gra w guziki,
Kaczor Donald pije sok,
a my wszyscy bim, bam, bom.
Na koniec wierszyka rzuca w tył skakankę i nie odwracając się mówi ile jest kroków do skakanki: słoniowych (jak największych), normalnych lub stópek (stopa jedna za drugą). Osoba skacząca przechodzi zadeklarowaną liczbę kroków w kierunku skakanki. Jeżeli uda jej się sięgnąć skakankę, to skacze kolejno żabką, na jednej nodze i krzyżakiem. Jeśli nie uda się jej chwycić skakanki, to skacze następne dziecko. Wygrywa osoba, która wykonała jako pierwsza wszystkie zadania.
Jedna osoba trzyma skakankę i obraca się dookoła własnej osi. Skakanka wiruje po ziemi, a dzieci ustawione w kole, ją przeskakują. Jeśli komuś się nie uda przeskoczyć, zastępuje osobą obracającą się.
Skakanka może być również rekwizytem konkursów i innych zabaw, które nie są skoczne, w tym wypadku będzie to przeciąganie liny. Osoby dzielą się na dwie drużyny. Bawiący rysują linię, która będzie nie przekraczalną granicą. Ustawiają się tak, aby środek skakanki znalazł się nad linią, a drużyny łapią za końce skakanki. Wygrywa ta grupa, która przeciągnie drużynę przeciwną na druga stronę boiska wyznaczona przez linię. Można również typować osoby do przeciągania liny i zorganizować konkursy indywidualne.

Długo zastanawialiśmy się jak zapisać nazwę „kręconka” czy „kręcąka”. Pierwsze zgodne z odmianą „kręcącego”, drugie jakoś lepiej brzmi, może jednak nazwa „kabel” jest bardziej bliska sercu.  Jeżeli ktoś wie, jak pisze właściwie nazwę tej zabawy (kręconka, kręcąka czy krenconka?), to niech da znać, a może w Polsce jeszcze inaczej nazywana jest ta zabawa? Zabawa kręconką to skoki przez dłuższy 4-7 metrowy sznurek lub plastikowy kabel (długość  zależy od liczby osób skaczących) lub dwie połączone, związane skakanki. Dwie osoby trzymają końce kręconki i wprawiają w ruch wirowy. Do odpowiedniego kręcenia należy nabrać wprawy, ponieważ obie osoby muszą kręcić w jednym rytmie, inaczej będą się tworzyć fale nie sprzyjające skokom. Możemy tylko podpowiedzieć, że dobrze jest najpierw rozhuśtać sznur i w umówionym momencie zacząć kręcić już pełne koło. Jeśli skaczemy w mniejszą liczbę osób, możemy przywiązać jeden koniec skakanki do drzewka lub trzepaka. Początkujący mogą czasem dostać kręconką po grzbiecie, co jednak dopinguje do szybszej nauki właściwego skakania.
 Zabawa przebiega tak, iż stoimy koło jednej z osób kręcących, wskakujemy do kręconki, wyskakujemy, okrążamy druga osobę i w tym miejscu zaczynamy następny skok. W przypadku tak zwanej „skuchy” osoba, która popełniła błąd zmienia osobą kręcącą.
Więcej…
Wykonujemy skoki od 0 do 10 (w przypadku kręconki) i 1-10 (w przypadku dwóch kręconek), jeśli gra więcej niż trzy osoby to osoby skaczące wchodzą do kręconki kolejno lub z „pustym oczkiem” (w zależności od umowy), czyli po każdym skaczącym, raz kręconka obija się o grunt i dopiero wchodzi następna osoba do gry.
Zero – to przejście pod kręconką, Jeden – jeden skok itd.
Najpierw skaczemy rowerkiem (lajkonikiem), żabką, jedną nóżką, krzyżakiem (krzyżykiem), nożycami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz